Nebojte se řízkování

Kořeny a kořínky rostlin představují vstupní bránu pro veškerý příjem vody, živin a minerálů. Kde se ale takové kořínky berou? A co je to řízkování rostlin? Vůbec nejběžnější metodou množení okras­ných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Řadu rostlin si lze díky řízkování nejen rozmnožit, ale doslova zachránit, protože řízky lze odebrat i ze skomírajících kusů rostlin. Naši malí badatelé proto prošli školku a našli si rostliny vhodné k našemu rozmnožování. Děti dostali průhledné lahvičky, které byli něčím zvláštní. Zamýšleli jsme se společně, proč jsou v lahvích dírky a jak to souvisí s našimi rostlinami.

Pak už jen samotné stříhání vhodné velikosti lístků a prostrkávání do dírek. Vyzkoušeli jsme si také měření bez pomoci metru či pravítka, a to pomocí provázku. Rostliny byly čtyři druhy, proto čtyři dírky. Přes průhlednou lahev budeme později pozorovat, která rostlinka bude mít kořínky „nejrychlejší“.

Teď už zbývá jen kontrolovat a těšit se na další setkání kde se snad dočkáme kořínků a později i zachráněné rostlinky.