Jak připravit dítě pro vstup do mateřské školy

Jistě si každý rodič přeje, aby adaptace jeho dítěte v mateřské škole proběhla co nejlépe. Můžete to dětem nějak usnadnit? Určitě ano.

Jak motivovat dítě před vstupem do mateřské školy

Společně se doma na školku těšte. Povídejte si o tom, jaké to v mateřské škole bude, jak získá nové kamarády (včetně paní učitelky), co vše se ve školce bude učit a podobně. Podávejte dítěti co nejvíce informací, aby nemělo strach z neznámého. „Nestrašte“ své dítě mateřskou školou! Rozhodně by nemělo zaznívat: „No počkej, ve školce, tam budeš muset…“, „Když to nebudeš umět, děti se Ti ve školce budou smát….“. Dítě by vnímalo mateřskou školu negativně, vytvářelo si zbytečnou bariéru.

Vstup do mateřské školy pravou nohou nejen pro dítě

Vstup do mateřské školy není snadný pro dítě ani pro rodiče. Poradíme Vám však, jak dítě připravit na tento velký krok. Paní učitelky jsou dětem vždy nápomocny. Je však dobré vést děti k samostatnosti již doma, aby byly ve škole sebejisté. Tady je pár dovedností, které je můžete naučit před vstupem do mateřské školy:

• obouvat a zouvat přezůvky a boty
  • poznat si své oblečení (preventivně si vše podepište, předejdeme tak záměnám)
  • oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky (vždy myslete na to, aby byla pro děti práce snazší, vyhněte se drobným knoflíčkům, zapínání na zádech, páskům…)
  • zvládat chůzi po schodech
  • umí jíst samo lžící, pít ze skleničky
  • setrvat na místě během jídla
  • nová jídla alespoň ochutnat
  • umývat si ruce mýdlem, utírat do ručníku, ovládat kohoutek
  • používat kapesník, vysmrkat se
  • používat toaletu, říci si, pokud potřebuje na WC
  • reagovat navázáním očního kontaktu při zavolání svého jména
  • ochotně chodit za ruku (zejména venku, na schodišti)
  • respektovat pravidla a autoritu učitelky
  • snažit se vědomě používat zdvořilostní chování – pozdravit, poděkovat, požádat

Postupně zvykejte dítě také na spánek bez plenek.  Pokud má však dítě nadále problém s pomočováním, je dobré přinést dítěti do MŠ jednorázové papírové podložky na lehátko.

Přípravu do MŠ provádějte společně, děti si tak lépe zapamatují své věci. Ve školce dítěti ukažte, kde věci ukládáte (v šatně, ve třídě…), popřípadě je nechte věci si uložit.