CLIL Delfínci 2022/2023

Třída Delfínků je plná předškoláků. Díky dotacím města Ostravy můžeme realizovat projekt Škola pro život III. Děti se seznamují s angličtinou, prostřednictvím metody CLIL v průběhu celého dne a to jak při běžných činnostech, tak při řízených činnostech či pobytu venku. Jde vždy o to, děti s jazykem seznamovat přirozenou a hravou formou. Díky realizace tohoto projetu dochází k posílení dovedností dětí v cizím jazyce, k rozvoji kritického myšlení, interkulturních a komunikativních kompetencí v anglickém jazyce. Je pro nás velmi důležité, aby byli děti v co největší míře schopni nové znalosti aplikovat, interpretovat a sami je prezentovat v cizím jazyce. Díky CLILU mají děti mnoho nových podnětných materiálů, pracovních listů a her podporující učení anglického jazyka.

Níže se můžete podívat na různorodé aktivity naší třídy.

Me in the nature

Příroda kolem nás je téma, které nás provází v měsíci červnu. S dětmi si povídáme o zvířátkách, rostlinách a všem, co můžeme potkat u rybníka, na louce i v lese.

✅ Vocabulary: duck, frog, fish, dragonfly, swan, stork, butterfly, ladybug, spider, flower, bee, bumblebee, caterpillar, tree, forest, rabbit, owl, skunk, woodpecker, deer, holiday, swimming pool, trip, icecream

✅ Phrases:

🟦 ,,Birdie, birdie make a soud.“

🟦 ,,Jump/Fly/Walk/Do like a …“

🟦 ,,What is it? This is …“

🟦 ,,What´s that? It´s a …“

✅ Sing a song: Five little ducks; Butterfly, ladybug, bumblebee; Itsy bitsy spider, Walking in the forest.

Me and my FAMILY

Moje rodina, můj dům, můj pokojíček. To vše nás provázelo v měsíci květnu. Děti si o svých rodinách povídaly a zpívaly. Na rodinu si hráli a dokonce ji i nakreslili do svých rodokmenů.

V tomto měsíci jsme společně se svými rodinami oslavili – Den rodiny, a to různými stanovišti a aktivitami.

✅ Vocabulary: car, bus, train, doubledecker, plane, mother, father, Mother´s day, flower, heart, kiss, love, house, kitchen, living room, room, toilet, teacher, doctor, pilot, fireman, cook

✅ Phrases:

🟦 ,,Love you more than…“

🟦 ,,Happy Mother´s day.“

🟦 ,,Where are you?“

🟦 ,,What do you do?“

✅ Sing a song: Happy Mother´s day, Wheels on the bus

Me in the SPRING/TOWN

Začátek dubna jsme zasvětili Jaru a všemu co k němu patří. S dětmi jsme si povídali o Velikonocích, znacích jara, jarních květinkách i o mláďatech a jejich rodinách.

A protože se děti rozhodly, že by si rády povídaly o městě, tak jsme se na konci měsíce vydali na průzkum města Ostravy.

✅ Vocabulary: easter, color (red, …), bunny, egg, chicken, horse, sheep, pig, animals, duck, city, town, house, theatre, cinema, hospital, school, church, tawn hall, car, police station, way

✅ Phrases:

🟦 ,,Go straight on…“

🟦 ,,What is that?“, ,,Where is the …?“

🟦 ,,Turn left/right.?“

🟦 ,,Have you got“ – Yes/ No I have/haven´t.“

✅ Sing a song: Old McDonald, The wheels on the bus, This is the way the bunny hops.

Me in the SCHOOL

V březnu jsme se s dětmi vydali do školy. Zatím ne doopravdy, ale už si o ní vykládáme, hrajeme si na ni, společně se připravujeme a samozřejmě se těšíme!

✅ Vocabulary: apple, arm, school, art, holiday, summer, flower, friend, girl, boy, teacher, pencilcase, pencil, bag, green day, run, jump, book, water, egg, bunny, Easter, bow, whip.

+ opakování čísel a barev

✅ Phrases:

🟦 ,,What is it?“ – ,,It is …“

🟦 ,,What is that?“, ,,Where is the …?“

🟦 ,,Can you bring me …?“

🟦 ,,Where are you from?“ – ,,I am from ….“

✅ Sing a song: ABC, Walking in the jungle, The lion sleeps tonight, A is for apple.

Me and my THEATRE

Měsíc únor jsme zahájili novým tématem – ,,Z pohádky do pohádky“. Děti se mohly proměnit v různé pohádkové bytosti a hrát si tak na herce/herečky. Také jsme pro naše kamarády připravili divadlo s pohádkou O dvanácti měsíčcích.

Která slovíčka jsme se za tento měsíc naučili, můžete vidět níže.

✅ Vocabulary: apple, strawberry, theatre, moon, twelve, house, forest, violets, circle, cow, fairytale, positive character, bad character, happy end, school, pancil, bag, friend, teacher

✅ Phrases:

🟦 ,,Have a nice day.“

🟦 ,,I love you“.

🟦 ,,I like … .“

🟦 ,,What´s your name?“ – ,,My name is … .“

✅ Sing a song: ,,Heart“, ,,Valentine´s day.“

Me and my BODY

V novém roce nás přivítali Tři králové, o kterých jsme si vyprávěli, a následně na nás čekalo naše oblíbené téma – ,,Já a moje tělo“. Naučili jsme se o něm mnoho a to i anglicky.

✅ Vocabulary: New year, comet, star, Jesus, baby, sheep, kings, body, head, shoulders, knees, toes, arms, doctor, mouth, eye, nose, hnad, ears.

✅ Phrases:

🟦 ,,Look at this picture.“

🟦 ,,Prepare a snack“.

🟦 ,,What do you wear in this season?“

🟦 ,,Happy new year.“

✅ Sing a song: ,,Body song“, ,,Head, shoulders, knees…“, ,,Everybody freeze“, ,,Let it go“.

CHRISTMAS time

Prosinec je měsíc plný příprav a těšení se na Vánoce a ani u nás ve třídě Delfínků tomu nebylo jinak. O Vánocích si povídáme, zpíváme i anglická slovíčka se učíme.

✅ Vocabulary: Christmas, Christmas tree, saint Nicholas, angel, devil, candle, gift, Christmas time, snowman, jingle bells, bells, Santa Claus, snow, snowflake, comet

✅ Phrases:

🟦 ,,Marry Christmas.“

🟦 ,,One, two, three, look at me.“

🟦 ,,Lock your mouth – Be quiet.“

🟦 ,,Happy new year.“

✅ Sing a song: ,,B-L-U-E spell blue.“, ,,Snowflake.“

Me in the DINOSAUR WORLD/ in the JUNGLE

Začátek listopadu byl propojen se svátkem -Dušičky, o kterém jsme si ještě chvíli povídali. Nicméně pak přišla řada na témata volená dětmi a tak jsme se společně podívali do světa dinosaurů a také džungle.

✅ Vocabulary: candle, small(er), big(ger), tree, volcano, sun, sky, bird, T-rex, dragonfly, beatles, crocodile, hippo, monkey, giraffe, zebra, elephant, snake, parrot, tiger, lion, frog, walking, flying, jumping, butterfly, bee, ladybug, bug, ant, insect

✅ Phrases:

🟦 ,,Stand up/Jump if you are happy/sad/tired/angry.

🟦 ,,How are you? – I am fine.“ – rytmizace

🟦 ,,Listen to me.“

🟦 ,,Walking/ jumping/flying in the jungle.“

✅ Sing a song: ,,10 little dinosaurs“, ,,Walking in the jungle“

My favorite FRUIT/VEGETABLE

V měsíci říjnu jsme se zaměřili na sklizeň a podrobné seznamování se s ovocem/zeleninou i jejich anglickými názvy. Konec měsíce jsme zakončili na téma Halloween.

✅ Vocabulary: fruit, apple, banana, cherry, strawberry, pear, orange, pineapple, vegetable, pepper, onion, garlic, leek, carrot, cabbage, broccoli, potatoe, spinach, tomato, celery, pumpkin, spider, ghosts

✅ Phrases:

🟦 ,,Sit on the bench.“

🟦 ,,What is the weather like today? – Today is…“

🟦 ,,Time to make a circle.“

🟦 ,,What is day today? – Today is …“

✅ Sing a song: ,,I eat fruit.“, ,,Vegetable song“, ,, Five little ghosts.“

Me and my FRIENDS

Září plné poznávání se netýkalo pouze poznávání našich kamarádů a celé MŠ, ale také nových anglických slovíček a frází, které můžete vidět níže.

✅ Vocabulary: happy, sad, angry, tired, crying, fine, sunny, rainbow, cloudy, windy, rainy, fog, mushroom, forest, autumn, red, green, orange, yellow, brown, stand up, sit down

✅ Phrases:

🟦 ,,How are you? – I am …“

🟦 ,,What is your name? – My name is…“

🟦 ,,Go to the toilet. Wash your hands.“

🟦 ,,What is day today? – Today is …“

✅ Sing a song: ,,Everybody tidy up“, ,,Good morning“, ,,Make a circle“