CLIL Chobotničky 2022/2023

CHOBOTNIČKY jsou smíšená třída dětí od dvou do šesti let. Díky dotacím města Ostravy můžeme realizovat projekt Škola pro život III. Děti se seznamují s angličtinou, prostřednictvím metody CLIL v průběhu celého dne a to jak při běžných činnostech, tak při řízených činnostech či pobytu venku. Mladší děti se učí barvy, zvířátka, nebo jednoduché počítání. U školáků pracujeme hodně s písničkami a využíváme běžné denní fráze. Angličtinu využíváme především v ranním komunitním kruhu, nebo při cvičení.

Květen patří maminkám. Mother´s day téma pro děti blízké a vše co se ve třídě podnikalo bylo opravdu od srdíčka. I ta oblíbená magnetická stavebnice se proměnila ve velké srdce!

Vocabulary:

Mummy, mom, dad, grandma, grandpa, sister, brother, family, finger, love, heart

🟦 This is my family

🟦Where are you?

🟦Here I am

🟦How do you do?

Easter traditions Konec března a začátek dubna už se ve třídě Chobotnička vše připravovala na krásné jarní svátky Velikonoce. Děti se pustily především do tvoření, ale nemohli jsme si nechat ujít také výpravu na náměstí za Velikonočním zajíčkem.

Vocabulary:

Easter, out, play, collors, eggs, find, bunny, basket, surprise, chicken, hen, bow, want, take.

🟦Easter day

🟦 Let´s go out!

🟦 Lovely day of spring

🟦 Easter bunny

🟦 Want to take

🟦 For me and you

🟦 Sing and play

Slavíme první jarní den a rozlišujeme čtyři roční období: jaro, léto, podzim a zimu. Jako jeden z denních rituálů pracujeme ve třídě Chobotnička s kalendářem počasí a určujeme správný den, měsíc i roční období v češtině i angličtině. Letos Nás jaro krásně překvapilo a první sněženku jsme našli hned pod okny naší třídy!

Vocabulary:

spring, colors, sing song, bird, flowers, march, monday, tuesday, wednesday, Thursday, friday, saturday, sunday

Phrases:🟦 Spring is here. 🟦 Say to bye to snow 🟦 see the flowers to grow 🟦 Hear the birds to sing a song 🟦 Play outside Song:

Únor se ve třídě chobotnička nesl v rytmu karnevalu, barev a zpěvu. Tak jaká je Vaše oblíbená barva?

Vocabulary:

red, blue, white, black, yellow, green, love, like, carnival, mask, music, singing, colors, paint,

Phrases:🟦 My favorite color´s red 🟦 I love red, 🟦 I like yellow 🟦 I see something blue 🟦 Listen to the music. ✅ Song:

Leden se nesl v duchu Tří králů, Pokémonů a hlavně eskymáků. Protože, když není sníh u nás, kde ho nejlépe najít? No přeci na severním nebo jižním pólu! Pracovali jsme hodně s atlasem a globusem, učili se nová slovíčka a zažili jsme spoustu legrace.

Vocabulary:

polar bear, seal, walrus, igloo, north/south pole, sea, fish, ice cream, warm/cold, snow, ice, lollipop, eskimo, colors and numbers

Phrases:

🟦 What is your ekimos name? 🟦 Do you want to build a snowman? 🟦 Lets build an igloo! 🟦 Catch some fish. 🟦 Listen to the music.

Song:

Prosinec se nesl v duchu netradičních Vánoc. Proč netradičních? Ježíšek nám totiž každý den nechal ve třídě schovaný dopis, ve kterém nám vyprávěl o tom, co v tento čas všechno dělá. Naučili jsme se tak spoustu slovíček spojených s vánočním časem, také jsme zpívali a hodně jezdili na výlety.

Vocabulary:

Christmas time, Christmas Eve, angel, devil, saint Nicolas, carols, bells, jingle bells, gingerbread, sweets, christmas tree, star, decoration, comet, Merry Christmas

Phrases:

🟦 We wish you a Merry Christmas. 🟦 What do you wish for? 🟦 Lets open the presents. 🟦 Slide down the hill. 🟦 Don’t be afraid.

Song:

V listopadu jsme si povídali o vodě a jejím koloběhu. Proč je pro nás voda důležitá? Kde všude ji najdeme? Co je to koloběh vody? Naučili jsme se tak spoustu nových slovíček, také díky pohybové hře s básničkou.

Vocabulary:

water, watercycle, rain, drop, river, lake, stream, clouds, sun, steam, ice, puddle

Phrases:

🟦 What is water cycle? 🟦 Why do we need water? 🟦 Don’t splash! 🟦 Turn it off. 🟦 Stretch your legs.

✅ Tale with movement

There was a drop witch fall from the sky. The drop was looking to place to fall. When she fell down she stoped on the ground. Her friend the sun was calling her up. So she jumped back to the sky and then she found some friends. All the drops caught on hands and danced in the cloud. Where the cloud was full they all fall from the sky.

V říjnu jsme se s dětmi věnovali hned několika tématům spojených s podzimem. Povídali jsme si o podzimu samotném, Grizzlym a lumících a zakončili jsme to podzimem na ostrově Tenerife. Nejen, že jsme procvičili angličtinu, ale také jsme se naučili španělskou písničku.

Vocabulary:

island, duck, beach, flag, airplane, spanish,

autumn, colors, warm/hot, cold weather

Phrases: 🟦 How is the weather on the island? 🟦 How is the weather here? 🟦 Let´s make little balls. 🟦 Tidy up your thinks. 🟦 Let’s sing a song.

Sing a song:

V září Chobotničky poznávaly a pojmenovávaly své emoce. Naučily se je rozeznat samozřejmě i anglicky a pomohla jim k tomu i písnička s tanečkem.

Vocabulary:

mood, happy, sad, tired, angry, crazy, grumpy,

silly, days of the week

Phrases: 🟦 How do you feel? 🟦 How are you today? 🟦 Clap your hands. 🟦 Sit down. 🟦 Turn around.

Sing a song: