Cestou necestou

Dobré ráno, dobrý den,
Na výlet my pojedem.
Čímpak ale, čimpak, děti?
Letadlo to vzduchem letí,
Po moři si pluje loď
A v oblacích vzducholoď,
Auto jede po silnici,
Lunochod zas po Měsíci,
Po kolejích jede vlak,
Ano, děti, je to tak.

V uplynulých týdnech jsme si s třídou Želviček povídali o dopravě. Děti se naučily znát některé dopravní prostředky, jejich význam pro člověka, účel a místo pohybu a o úloze semaforu. Uvědomovat si základní pravidla bezpečnosti účastníka v silničním provozu. Helma na kolo jako nutná výbava pro naši bezpečnost. Sedačka a zádržné pásy při cestě v autě. Kolečka a motory kolem nás. Vše jsme si společně zkoušeli při hrách, soutěžích, cvičení i zpívání. Chobotničky se na naši jízdu přidaly a mohly jsme tak vyzkoušet i spolupráci ve skupině i soutěže družstev.

Děti čekaly úkoly s barevnými signály, prohlížení knížek, překážková dráha – reakce na signál, pleoptická cvičení i stavby z různých stavebnic.

Velká výzva nás čekala ve čtvrtek kdy jsme vyrazily na výlet za starodávnou tramvají do Hrabové.

Dokud nám počasí přeje vydáváme se stále na vycházky v okolí a nacvičujeme správné přecházení silnice s přechodem i bez a se světelným značením.
Děti během tématu „Doprava“ vyzkoušely kreslení křídou na chodník – cesty a značky – které projížděly na odrážedlech a koloběžkách. Stavbu tunelů, silnic, mostů a cest z klacíků a přírodnin i vycházka na sídliště – počítání automobilů na parkovišti.

Nečekaně velká legrace byla při Fonačním cvičení „Na vlak“ / -šš-, húúú,-sss-/ a „Na vláček“ /Jede vláček kolejáček, co nám veze, kdo to ví? Veze nám ČA na začátku /ČO,ČE,ČU,ČI../. Kdo to slovo dopoví? /. Děti se smály ještě při společné fotce u kolejí 🙂