CLIL – Chobotničky

Prosinec se nesl v duchu netradičních Vánoc. Proč netradičních? Ježíšek nám totiž každý den nechal ve třídě schovaný dopis, ve kterém nám vyprávěl o tom, co v tento čas všechno dělá. Naučili jsme se tak spoustu slovíček spojených s vánočním časem, také jsme zpívali a hodně jezdili na výlety.

Vocabulary:

Christmas time, Christmas Eve, angel, devil, saint Nicolas, carols, bells, jingle bells, gingerbread, sweets, christmas tree, star, decoration, comet, Merry Christmas

Phrases:

🟦 We wish you a Merry Christmas. 🟦 What do you wish for? 🟦 Lets open the presents. 🟦 Slide down the hill. 🟦 Don’t be afraid.

Song:

V listopadu jsme si povídali o vodě a jejím koloběhu. Proč je pro nás voda důležitá? Kde všude ji najdeme? Co je to koloběh vody? Naučili jsme se tak spoustu nových slovíček, také díky pohybové hře s básničkou.

Vocabulary:

water, watercycle, rain, drop, river, lake, stream, clouds, sun, steam, ice, puddle

Phrases:

🟦 What is water cycle? 🟦 Why do we need water? 🟦 Don’t splash! 🟦 Turn it off. 🟦 Stretch your legs.

✅ Tale with movement

There was a drop witch fall from the sky. The drop was looking to place to fall. When she fell down she stoped on the ground. Her friend the sun was calling her up. So she jumped back to the sky and then she found some friends. All the drops caught on hands and danced in the cloud. Where the cloud was full they all fall from the sky.

V říjnu jsme se s dětmi věnovali hned několika tématům spojených s podzimem. Povídali jsme si o podzimu samotném, Grizzlym a lumících a zakončili jsme to podzimem na ostrově Tenerife. Nejen, že jsme procvičili angličtinu, ale také jsme se naučili španělskou písničku.

Vocabulary:

island, duck, beach, flag, airplane, spanish,

autumn, colors, warm/hot, cold weather

Phrases: 🟦 How is the weather on the island? 🟦 How is the weather here? 🟦 Let´s make little balls. 🟦 Tidy up your thinks. 🟦 Let’s sing a song.

Sing a song:

V září Chobotničky poznávaly a pojmenovávaly své emoce. Naučily se je rozeznat samozřejmě i anglicky a pomohla jim k tomu i písnička s tanečkem.

Vocabulary:

mood, happy, sad, tired, angry, crazy, grumpy,

silly, days of the week

Phrases: 🟦 How do you feel? 🟦 How are you today? 🟦 Clap your hands. 🟦 Sit down. 🟦 Turn around.

Sing a song:

S JAKÝMI TÉMATY, SLOVÍČKY, PÍSNĚMI A FRÁZEMI SE DĚTI ZE TŘÍDY CHOBOTNIČKA MĚLY MOŽNOST SEZNÁMIT V MINULÉM ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022 SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT NÍŽE.

Z amazonského pralesa jsme se přesunuli k opičí muzice. Naučili jsme se krátkou písničku Music time a k tomu jsme vymysleli i taneček. Také jsme hodně opakovali a věnovali hudebním nástrojům.

Vocabulary:

music, rhythm, tone, violin, guitar, piano, drums,

xylophone, trumpet, days of the week

Phrases: 🟦 Let’s play ….. 🟦 Good morning. 🟦 Turn around, touch your toes. 🟦 Reach up high. 🟦 Cut the paper by the line.

Let’s play music! (2x)

A violin, a xylophone, a tringle and drums. (2x)

Drums, drums, KeeKee play the drums!

Daisy plays a trumpeth, Ben a tambourine. (2x)

Drums, drums, Keekee play the drums!

Protože je venku pořádná zima, tak jsme se s Chobotničkami v lednu podívali do amazonského pralesa. Poznávali jsme jednotlivá zvířátka a zpívali si zábavnou písničku.

Vocabulary:

jungle, monkey, tiger, snake, chimpanzee, tree, rain

recap: days of the week, weather

Phrases: 🟦 Play with me. 🟦 Let’s dance! 🟦 Come here. 🟦 What is the day today? How is the weather today? 🟦 How are you? I’m fine/sad.

Sing a song:

Jungle soccer is a game, when gorillas and orang-utans like to play. (2x)

Monkeys, tigers and chimpanzees, let’s kick a ball and play with me. (2x)

Listopad se překvapivě nesl v duchu oceánů a moří. Bylo to velmi zábavné a naučili jsme se spoustu nových slovíček.

Vocabulary:

sea, octopus, turtle, water, dolphin, shark, jellyfish, penguin

Phrases: 🟦 In the sea 🟦 Let’s dance! 🟦 Listen to me and watch.

Sing a song:

In the sea, in the sea, lives a dolphin, in the sea, in the sea, live his friends.

An octupus, a turtle, a seal and a penguin, all live in the sea.

Konec října a začátek prosince se nese v duchu Halloweenu a dušiček. A tak jsme si o obou svátcích povídali i s Chobotničkami.

Vocabulary:

pumpkin, ghost, scary, small/big, costume, candle, numbers

Phrases: 🟦 Trick or threat! 🟦 Come and dance.

5 little ghost

JOBS

S Chobotničkami jsme se v měsíci září naučili hned několik nových slovíček, opakovali jsme čísla a fráze, které už umíme a nezapomněli jsme ani zpívat!

Vocabulary:

job, teacher, kids, hair, baker, bread, builder, brick, chef, cook

Phrases: 🟦 Who do you see? 🟦 Look at me. 🟦 Up and down. 🟦 Who are you?

Who do you see? https://www.youtube.com/watch?v=2nesqKP9-5c&t=20s