Podzim na poli a v zahradě

Hned v pondělí jsme se vydali do zahradního sadu v Hrabové, kde jsme se seznámili s ovocnými stromy, ale i úrodou, která se sklízí právě na podzim. Děti si vyzkoušely očesávat jablka přímo z Jabloně. Taky výprava na políčko, nám ukázala, jak roste řepa ( červená i krmná), křen, paprika, okrasné dýně, ale také celer. Děti ochutnávaly různé druhy hroznových vín ze zahrádky a moc jim chutnaly. Ochutnali jsme i několik slaďoučkých malin. Na závěr si děti mohly prohlédnout a pohladit domácí zvířátka – kozu, koťátka, králíčky, slepice, kačeny a husy.

Další dny jsme opakovali to, co již děti znají o zelenině a ovoci. Společně jsme počítali, děti třídily ovoce a zeleninu podle toho, kde co roste – strom, keř, pole. Kolíčkohraní bylo zaměřeno na hledání stínů, určování počtů, začínající písmeno ( obrázek: Paprika – Pes, Česnek – Čepice). A v neposlední řadě jsme se zaměřili na uvolňování ruky a to grafomotorickým cvičením – „MÍSA.“

Navštívil nás p. trenér, díky kterému si děti užily spoustu legrace a pohybových her. Již brzy naleznete článek na webových stránkách včetně fotografií.

V pátek na nás čekal úžasný bramborový den. Příběh o Bramboráčkovi děti seznámil s růstovým vývojem brambor a děti si tak mohly lépe představit celý koloběh od hnojení půdy, až po vykopávání. A proč ty brambory potřebujeme? Co všechno se z nich dá udělat? Tak na to už děti umí odpovědět samy. Taky jsme se snažili přijít na to, jak se říká ocásku, který čouhá z brambor – klíček. A jak se říká lístečkům? No, přece bramborová nať a tu mají nejraději Mandelinky bramborové. Novinkou byly také různé odrůdy, které jsme si ukázali a to např. brambor červený, bílý a Batát tzv. sladký brambor. Odměnou celého dne byla ochutnávka zdravých chipsů, které si děti samy vyrobily, podívejte se, jak se jim vedlo.

V dalším týdnu se můžete těšit na dopolední akci na školní zahradě „Putování za veverkou“ a dále nás čekají podzimní prázdniny a státní svátek, MŠ je otevřená, ale je možné, že třídy budou spojeny. Těšíme se na všechny dětičky a podzimní prázdniny prožijeme se společnou přípravou na již očekávaný Halloween.