Statutární město Ostrava podpořilo částkou 300 000 Kč projekt naší mateřské školy Triangl III. přihlášený do dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu v oblasti rozvoje talentu, technických a přírodních věd a funkční gramotnosti na území statutárního města Ostravy pro rok 2022.
Projekt je pokračováním projektu Triangl II.
Projektem chceme vzbudit touhu po poznávání a vědění, podporovat dětskou zvědavost. Badatelskou, pěstitelskou, pozorovací, pracovní činností se dopracovat k odpovědím na otázky „… a proč…?“. Rozvoj technické, přírodovědné a funkční gramotnosti máme zájem podpořit pomocí těchto aktivit:
a) Práce s nadanými napříč programem MŠ:
Řešení složitější a nadstavbové problematiky obohacením výuky: třízení informací, prezentace, pracovní listy, výukové programy v tabletech, iPady, interaktivní tabule, laboratorní soupravy, stavebnice. Cílem je zvýšení zájmu o přírodní vědy, podchycení talentů, individuální přístup, důraz na praktické dovednosti a badatelsky orientovanou výuku.
b) Práce přírodovědného klubu
Děti budou provádět drobné pokusy, přesné vážení, odměřování, práci s mikroskopem, práce v terénu, badatelskou činnost, pokusy, budou se účastnit exkurzí, spolupracovat s odborníky. Navštíví technicky zajímavá místa, budou spolupracovat se ZOO, hvězdárnou a dalšími pracovišti, které se zabývají vědou.
Aktivity pro klub malého přírodovědce i obohacování výuky
Nově se v programu budeme věnovat rozvoji předmatematických dovedností – rozvoji logiky, kombinatoriky, tvořivosti a prostorové představivosti. Hradit budeme z tohoto projektu víceúrovňové logické hry, hlavolamy, tangramy, geomag, polydron, rébusy, šifry, pomůcky pro rozvoj prostorové představivosti, stavebnici geomax apod.
Rozvoj čtenářské gramotnosti – cílem bude nadále rozvíjet jazykový talent: práce s knihou, interpretace obrázků, soustředění se na čtený text, umění naslouchat, interpretace textu, odhad pokračování – rozvoj fantazie, sdílené knihovničky v každé třídě – knihy dětí ke sdílení a půjčování ostatními dětmi, kouzelná tužka ALBI a encyklopedie, glóbusy ALBI s kouzelnou tužkou.
Pěstování rostlin – příprava substrátů, poznávání druhů, seznámení se s klimatickými potřebami, základy ekologie, globální oteplování, záchrana před škůdci. Nově v MŠ pěstování exotických rostlin: eukalyptus, ananasovník, olivovník, banánovník, citrusy. Pomocí badatelských aktivit zjistit využití pro člověka: sušení ovoce, výroba mýdla, exotických džemů, vonných esencí.
Poznávání a zkoumání ptáků – poznávání ptáků, interaktivní program s ornitologem, pozorování ptáků triedrem na Hlučínsku, výroba krmítka, digitální krmítko – čidlo s napojením na interaktivní tabuli, výroba krmení, ohrožené druhy ptactva, ochrana, stěhování.
Vesmír – astronomie a pozorování Vesmíru dalekohledem, sledování Měsíce, planet a jejich měsíců, deep sky objektů (mlhovin, galaxií, hvězdokup), vybavení pro sledování bude zakoupeno z talentu ZŠ. Z talentu MŠ bychom rádi nakoupili pomůcky pro lepší pochopení vesmíru jako nafukovací planety, planety na magnetech, tellurium apod.
Finanční částkou podpoříme vzdělávání pedagogů (knihy, semináře a konference). Realizace všech klíčových aktivit bude probíhat jak v klubu, tak obohacením výuky v MŠ, formou projektových dnů, workshopů, ve spolupráci s DOV, MTU, odborníky z řad rodičů a firem. Udržitelnost našeho projektu: Problematice podpory nadání se věnujeme už třetím rokem, stala se běžnou součástí našeho výchovně vzdělávacího programu. Projekt zachovává vzájemnou kontinuitu mezi předškolním a základním stupněm vzdělávání. Dobrou praxi šíříme sdílením našich prezentací na veřejnosti a spoluprací s dalšími mateřskými a základními školami a s dalšími subjekty, které se zabývají vědou a rozvojem talentu.
Text a plakát: V. Rymiecová