Co mám na své rodině nejraději?

V neděli svůj svátek oslavily maminky. Kalendář, nám hned den poté, ukázal, že mezi svátky máme další důležitý den. Svátek, který s dětmi každým rokem, slavíme moc rádi se jmenuje: Den rodiny.

A o čem jsme si s dětmi povídali celý další týden? Jak název svátku napovídá, tématem byla stále rodina. Povídání bylo o tom, jak rosteme, a do jaké rodiny patří každý z nás. Kdo tvoří tu naši rodinu a co spolu děláme v rodině nejraději. Jak je každý člen pro nás důležitý, ale také jaké povinnosti mají ve své rodině naopak zase děti. Co mám na své rodině nejraději? Jak poznám, že mě má moje maminka/tatínek rád/a?

Díky rozhovorům v komunitním kruhu, jsme se dozvěděli, že rodina je pro každého, místo kde je doma, kde se cítí v bezpečí. Doma s členy své rodiny, není nikdo z nás, na nic nikdy sám. Všichni se tam mají rádi a společně prožívájí nejrůznější dobrodružství a se vsim si pomahají. Rodinu má každý jinou, to už teď ví každý kamarád ve školce.

Někdo má svou rodinu, kterou tvoří rodiče, ale nejen oni, společně s mámou a tátou, ji mohou tvořit i sourozeneci, řikáme jim bratr nebo sestra. Děti, ale mezi sebou poznaly i rodiny s menším počtem členů, tam kde chybí jen z rodičů. Rodina, ve které mohou děti žít, může být tvořena i prarodiči, kteří mohou bydlet společně. Pojmy se kterými jsme k tématu rodina děti seznamily byly: bratranec, sestřenice, teta, strejda, sourozenci, prarodice, rodiče, rodokmen, rodič.

Děti si mezi sebou sdělovali, kdo má pokojíček sám a kdo se sourozenci. Každý si svoji rodinu mohl nakreslit nebo pracovat s nápisy, se slovy, obrázky, stavět domečky z lega, z papírových cihliček i z plastelíny.

V útery jsme s dětmi uspořádali rodinné odpoledne a zahrály všem pohádku: O veliké řepě, kterou hrají moc rády. I přes trému, která děti přepadla, se divadlo povedlo a zasloužilo si velký potlesk.

Během následujících dní, jsme s dětmi vedli rozhovory na téma: Jak rostu. Děti pracovaly se svými fotografiemi od narození po současnost a mapovaly, co se už všechno naučily, co dělaly jako miminka a co umí teď. V čem bylo každé období důležité, co si pamatují a co by chtěly prožít znovu.

Děti si pomoci stříhání, lepení a vybarvování vyrobily papírové loutky k anglické písní: Finger family a navzájem si přehrávaly divadlo se zpěvem.

Moc děkujeme rodičům, kteří zaslali fotografie emailem či zapůjčili svá rodinná fota dětí. (Fotografie jsou k navrácení připraveny na třídě).

V galerii níže můžete průřez naším týdnem shlédnout sami nebo společně se svými dětmi a třeba se tak dozvědět ještě mnohem více zážitků, které jim ento rodinny týden přinesl.