CLIL – Delfínci

Třída Delfínků je plná předškoláků. Díky dotacím města Ostravy můžeme realizovat projekt Škola pro život III. Děti se seznamují s angličtinou, prostřednictvím metody CLIL v průběhu celého dne a to jak při běžných činnostech, tak při řízených činnostech či pobytu venku. Jde vždy o to, děti s jazykem seznamovat přirozenou a hravou formou. Díky realizace tohoto projetu dochází k posílení dovedností dětí v cizím jazyce, k rozvoji kritického myšlení, interkulturních a komunikativních kompetencí v anglickém jazyce. Je pro nás velmi důležité, aby byli děti v co největší míře schopni nové znalosti aplikovat, interpretovat a sami je prezentovat v cizím jazyce. Díky CLILU mají děti mnoho nových podnětných materiálů, pracovních listů a her podporující učení anglického jazyka.

Níže se můžete podívat na různorodé aktivity naší třídy.

Me in the nature

Příroda kolem nás je téma, které nás provází v měsíci červnu. S dětmi si povídáme o zvířátkách, rostlinách a všem, co můžeme potkat u rybníka, na louce i v lese.

✅ Vocabulary: duck, frog, fish, dragonfly, swan, stork, butterfly, ladybug, spider, flower, bee, bumblebee, caterpillar, tree, forest, rabbit, owl, skunk, woodpecker, deer, holiday, swimming pool, trip, icecream

✅ Phrases:

🟦 ,,Birdie, birdie make a soud.“

🟦 ,,Jump/Fly/Walk/Do like a …“

🟦 ,,What is it? This is …“

🟦 ,,What´s that? It´s a …“

✅ Sing a song: Five little ducks; Butterfly, ladybug, bumblebee; Itsy bitsy spider, Walking in the forest.

Me and my FAMILY

Moje rodina, můj dům, můj pokojíček. To vše nás provázelo v měsíci květnu. Děti si o svých rodinách povídaly a zpívaly. Na rodinu si hráli a dokonce ji i nakreslili do svých rodokmenů.

V tomto měsíci jsme společně se svými rodinami oslavili – Den rodiny, a to různými stanovišti a aktivitami.

✅ Vocabulary: car, bus, train, doubledecker, plane, mother, father, Mother´s day, flower, heart, kiss, love, house, kitchen, living room, room, toilet, teacher, doctor, pilot, fireman, cook

✅ Phrases:

🟦 ,,Love you more than…“

🟦 ,,Happy Mother´s day.“

🟦 ,,Where are you?“

🟦 ,,What do you do?“

✅ Sing a song: Happy Mother´s day, Wheels on the bus

Me in the SPRING/TOWN

Začátek dubna jsme zasvětili Jaru a všemu co k němu patří. S dětmi jsme si povídali o Velikonocích, znacích jara, jarních květinkách i o mláďatech a jejich rodinách.

A protože se děti rozhodly, že by si rády povídaly o městě, tak jsme se na konci měsíce vydali na průzkum města Ostravy.

✅ Vocabulary: easter, color (red, …), bunny, egg, chicken, horse, sheep, pig, animals, duck, city, town, house, theatre, cinema, hospital, school, church, tawn hall, car, police station, way

✅ Phrases:

🟦 ,,Go straight on…“

🟦 ,,What is that?“, ,,Where is the …?“

🟦 ,,Turn left/right.?“

🟦 ,,Have you got“ – Yes/ No I have/haven´t.“

✅ Sing a song: Old McDonald, The wheels on the bus, This is the way the bunny hops.

Me in the SCHOOL

V březnu jsme se s dětmi vydali do školy. Zatím ne doopravdy, ale už si o ní vykládáme, hrajeme si na ni, společně se připravujeme a samozřejmě se těšíme!

✅ Vocabulary: apple, arm, school, art, holiday, summer, flower, friend, girl, boy, teacher, pencilcase, pencil, bag, green day, run, jump, book, water, egg, bunny, Easter, bow, whip.

+ opakování čísel a barev

✅ Phrases:

🟦 ,,What is it?“ – ,,It is …“

🟦 ,,What is that?“, ,,Where is the …?“

🟦 ,,Can you bring me …?“

🟦 ,,Where are you from?“ – ,,I am from ….“

✅ Sing a song: ABC, Walking in the jungle, The lion sleeps tonight, A is for apple.

Me and my THEATRE

Měsíc únor jsme zahájili novým tématem – ,,Z pohádky do pohádky“. Děti se mohly proměnit v různé pohádkové bytosti a hrát si tak na herce/herečky. Také jsme pro naše kamarády připravili divadlo s pohádkou O dvanácti měsíčcích.

Která slovíčka jsme se za tento měsíc naučili, můžete vidět níže.

✅ Vocabulary: apple, strawberry, theatre, moon, twelve, house, forest, violets, circle, cow, fairytale, positive character, bad character, happy end, school, pancil, bag, friend, teacher

✅ Phrases:

🟦 ,,Have a nice day.“

🟦 ,,I love you“.

🟦 ,,I like … .“

🟦 ,,What´s your name?“ – ,,My name is … .“

✅ Sing a song: ,,Heart“, ,,Valentine´s day.“

Me and my BODY

V novém roce nás přivítali Tři králové, o kterých jsme si vyprávěli, a následně na nás čekalo naše oblíbené téma – ,,Já a moje tělo“. Naučili jsme se o něm mnoho a to i anglicky.

✅ Vocabulary: New year, comet, star, Jesus, baby, sheep, kings, body, head, shoulders, knees, toes, arms, doctor, mouth, eye, nose, hnad, ears.

✅ Phrases:

🟦 ,,Look at this picture.“

🟦 ,,Prepare a snack“.

🟦 ,,What do you wear in this season?“

🟦 ,,Happy new year.“

✅ Sing a song: ,,Body song“, ,,Head, shoulders, knees…“, ,,Everybody freeze“, ,,Let it go“.

CHRISTMAS time

Prosinec je měsíc plný příprav a těšení se na Vánoce a ani u nás ve třídě Delfínků tomu nebylo jinak. O Vánocích si povídáme, zpíváme i anglická slovíčka se učíme.

✅ Vocabulary: Christmas, Christmas tree, saint Nicholas, angel, devil, candle, gift, Christmas time, snowman, jingle bells, bells, Santa Claus, snow, snowflake, comet

✅ Phrases:

🟦 ,,Marry Christmas.“

🟦 ,,One, two, three, look at me.“

🟦 ,,Lock your mouth – Be quiet.“

🟦 ,,Happy new year.“

✅ Sing a song: ,,B-L-U-E spell blue.“, ,,Snowflake.“

Me in the DINOSAUR WORLD/ in the JUNGLE

Začátek listopadu byl propojen se svátkem -Dušičky, o kterém jsme si ještě chvíli povídali. Nicméně pak přišla řada na témata volená dětmi a tak jsme se společně podívali do světa dinosaurů a také džungle.

✅ Vocabulary: candle, small(er), big(ger), tree, volcano, sun, sky, bird, T-rex, dragonfly, beatles, crocodile, hippo, monkey, giraffe, zebra, elephant, snake, parrot, tiger, lion, frog, walking, flying, jumping, butterfly, bee, ladybug, bug, ant, insect

✅ Phrases:

🟦 ,,Stand up/Jump if you are happy/sad/tired/angry.

🟦 ,,How are you? – I am fine.“ – rytmizace

🟦 ,,Listen to me.“

🟦 ,,Walking/ jumping/flying in the jungle.“

✅ Sing a song: ,,10 little dinosaurs“, ,,Walking in the jungle“

My favorite FRUIT/VEGETABLE

V měsíci říjnu jsme se zaměřili na sklizeň a podrobné seznamování se s ovocem/zeleninou i jejich anglickými názvy. Konec měsíce jsme zakončili na téma Halloween.

✅ Vocabulary: fruit, apple, banana, cherry, strawberry, pear, orange, pineapple, vegetable, pepper, onion, garlic, leek, carrot, cabbage, broccoli, potatoe, spinach, tomato, celery, pumpkin, spider, ghosts

✅ Phrases:

🟦 ,,Sit on the bench.“

🟦 ,,What is the weather like today? – Today is…“

🟦 ,,Time to make a circle.“

🟦 ,,What is day today? – Today is …“

✅ Sing a song: ,,I eat fruit.“, ,,Vegetable song“, ,, Five little ghosts.“

Me and my FRIENDS

Září plné poznávání se netýkalo pouze poznávání našich kamarádů a celé MŠ, ale také nových anglických slovíček a frází, které můžete vidět níže.

✅ Vocabulary: happy, sad, angry, tired, crying, fine, sunny, rainbow, cloudy, windy, rainy, fog, mushroom, forest, autumn, red, green, orange, yellow, brown, stand up, sit down

✅ Phrases:

🟦 ,,How are you? – I am …“

🟦 ,,What is your name? – My name is…“

🟦 ,,Go to the toilet. Wash your hands.“

🟦 ,,What is day today? – Today is …“

✅ Sing a song: ,,Everybody tidy up“, ,,Good morning“, ,,Make a circle“

S JAKÝMI TÉMATY, SLOVÍČKY, PÍSNĚMI A FRÁZEMI SE DĚTI ZE TŘÍDY DELFÍNEK MĚLY MOŽNOST SEZNÁMIT V MINULÉM ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022 SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT NÍŽE.

My planet EARTH

KVĚTEN 2022:

Co je to vesmír? Kolik má planet a která planeta je ta naše? Kdo je to kosmonaut, mléčná dráha, souhvězdí? O tom všem jsme si s dětmi povídali v měsíci květnu a na všechny naše otázky jsme našli odpovědi při návštěvě planetaria.

Planetu Zemi jsme prozkoumali mnohem více. Seznámili jsme se se světadíly, oceány, moři, zvířaty a lidmi, kteří na naší planetě žijí. Přiblížili jsme si Českou republiku, její vlajku, hymnu, památky, dopravu a hlavní město. A také jsme nezapomněli na Ostravu a její historii a zajímavá místa.

✅ Vocabulary: space, star, planet, astronaut, my town, city, train stadion, hospital, bus stadion

✅ Phrases:

🟦 Where is your favorite place in the Czech republic?

🟦 Where do you go?

✅ Sing a song:

Twinkle, twinkle, litter star.

https://youtu.be/yCjJyiqpAuU

MY FAMILY and animal family

DUBEN 2022:

V tomto měsíci jsme si s dětmi povídali o tom, kdo patří ke členům jejich rodiny, s kým bydlí a jestli je babička s dědečkem také něčí maminkou a tatínkem.

Děti se také dozvěděli, že i v přírodě mezi zvířaty jsou „rodinné“ vazby a názvy zvířátek a mláďatek jsme si tak představily jak v českém tak i v anglickém jazyce.

✅ Vocabulary: Mother, mummy, father, daddy, sister, brother, baby, family, grandmother, grandfather

✅ Phrases

🟦 Where are you? Here I’m!

🟦 Where do you live?

✅ Sing a song:

My favorite book

BŘEZEN 2022:

Měsíc březen jsme věnovali knihám a oblíbené knížce dětí. Seznámili jsme se s druhy knih jako leporelo, encyklopedie, atlas květin, hub, pohádkovou knihou, naučnou knihou, komiksem a také herbářem. Povídali jsme si o tom, jaké mají pohádky v knize ponaučení, kdo všechno v pohádce vystupuje, hádali jsme známé pohádky, hodně tvořili, malovali, skládali pohádky podle posloupnosti. Seznámili jsme se s pojmy autorská pohádka, lidová, poezie, proźa, spisovatel, ilustrátor a autor. Děti tvořily vlastní pohádky, leporela, záložky do knih, svoje knihy které si i samy sešily barevným provázkem. Zkoušeli jsme si tisknout písmena dle předlohy. Děti si prohlížely knihy, poslouchali příběhy a zkoušely si i obrázkovou četbu, kdy pomocí obrázku doplnily slovo. Hodně jsme diskutovali o tom, proč jsou pro nás pohádky důležité, proč se nám líbí konkrétní hrdina a kým bychom se chtěli stát, kdybychom si mohli vybrat a proč. A samozřejmě jsme nezapomněli do každého dne zahrnout i některá anglická slova, pohádkových postav a jiných slov k tématu.

✅ Vocabulary: Book, library, story, princess, princ, castle, waterman, bookmark, cinderella, witch, gingerbread house, illustrator, writer, never ending story

✅ Phrases:

🟦Show mi your favorite book.

🟦 How many characters are in the story?

🟦 Find the king among the pictures. (queen, princess, waterman…)

🟦 Děti se seznámily s hrdiny příběhu v anglickém jazyce The Elefant and the Mouse a s několika slovíčky Poslouchaly anglický příběh a dívaly se přitom na ilustrace a doplňovaly učitelku slovy, se kterými se na začátku seznámily. Společně jsme příběh poskládali a pak si povídali o čem byl a vysvětlili si nepochopené.

✅ Sing a song:

Tentokrát jsme tančili na píseň dle předcvičování paní učitelky : The never ending story

My body

ÚNOR 2022:

V měsíci únoru jsme s dětmi prožívali olympiádu, představili a vyzkoušeli jsme si různé sporty, ale také jsme si připomněli důležitost ZDRAVÍ pro naše tělo. A co všechno je vlastně zdraví? Seznámili jsme se s částmi těla, s orgány v těle, vysvětlili si proč je důležitě se o své tělo starat nejen hygienou, ale také správnou stravou a pohybem, který potřebujeme všichni a nejen sportovci a TAKÉ…mít dobrou náladu, která je pro naše zdraví také nesmírně důležitým prvkem. Děti si osvojili pár anglických pojmů a frází k tomuto tématu a také jsme s oblibou tančili na známou píseň: hlava, ramena, kolena, palce….ale v anglickém jazyce.

✅ Vocabulary: Body, head, shoulders, knees, toes, eyes, nose, ears, mouth, heart, sceleton, hospital, doctor, bone, vegetable, fruit, happy, fajn, tired, sick, sad, bored, unhappy, smile,

✅ Phrases:

🟦Show me: Where is your….head, knees, mouth, eye….?

🟦 Tell me: How many FINGERS do you have ? ( arms, legs, eyes….)

🟦 How are you feeling today? (fajn, sad, happy, bored, tired, unhappy)

✅ Sing a song:

Head, shoulder, knees and toes…

Happy Birthday

LEDEN 2022:

Je tady nový rok a my jsme ho začali přivítáním se se všemi dětmi a pustili jsme se do opakování slovíček. Procvičili jsme si číslice od 1 do 10, barvy, tvary, dny v týdnu. V měsící lednu jsme slavili narozeniny dětí a to hned čtyřikrát. Proto jsme se zaměřili tentokrát na slovíčka týkajících se narozenin, naší nálady (šťastný, smutný, nemocný, unavený, ospalý…)a základních pojmů v kominukaci s kamarádem (promiň, děkuji, prosím)

✅ Vocabulary: Happy Birthday, cake, gift, congratulations, excuse me, sorry, happy, tired, ok, sick, sleepy, great, sad,

✅ Phrases:

🟦 How old are you?

🟦 Happy birthday to you.

🟦 How are you?

✅ Sing a song:

Happy birthday song

Christmas time

PROSINEC 2021:

Vánoční čas je už tady! Nejoblíbenější dny dětí ve školce, kdy si mohou přát něco najít pod stromečkem. Ve školce jsme si proto s dětmi ozdobili stromeček, zpívali koledy, pekli cukroví, psali dopis Ježíškovi, převyprávěli si legendu o městě Betlémě a vánoční hvězdě, která všechny poutníky zavedla až k Ježíškovi. A tohle krásné období jsme dětem přiblížili i některými anglickými pojmy a písněmi.

✅ Vocabulary: christmas, christmas tree, gift, jingle bells, letter, tradition, gingerbread, christmas cookies, Santa Claus, Wish, holy, comet, magic, candle, celebrate

✅ Phrases:

🟦 We wish you a merry christmas

🟦 Good morning, how are you?

✅ Sing a song:

☃️We wish you a merry Christmas.

Winter time

LISTOPAD: Počasí nám navnadilo krásnou zimní atmosféru. První sníh děti doslova učaroval a povídání o sněhu bylo na denním pořádku. Proto jsme děti začali seznamovat s anglickými pojmy, písní v anglickém jazyce a hrou „snowman“.

✅ Vocabulary: Snow, snowman, snowflakes, angel, snowballs, Winter, winter time, cold, Sky, falling,

✅ Phrases:

🟦 Snow flakes falling in my…nose, head, hand….

🟦 What shape is a snowmans nose?  

🟦 I see 1,2,3,4 snowballs

✅ Sing a song:

Little snowflakes

Jobs and robots

ŘÍJEN:Delfínci si v tomto měsíci povídali o tom, jaká existují povolání, jaké pomůcky jednotlivá povolání potřebuji, ale také o tom, že k práci občas člověk použije i stroj nebo robota.

K tématu povolání jsme přidali i druhy materiálu jako dřevo, kov a sklo a také si procvičli co je měkké a tvrdé. A to vše v anglickém jazyce.

✅ Vocabulary:

jobs, work, teacher, pilot, doktor, dentist, canpenter, robot,machine, robot dance, jump, clap, soft, hard, glass, wood, metal

Phrases:

•What do you do?

•Who do you see?

•Look at me and repeat it.

Sing a song