CLIL – Delfínci

My favorite book

BŘEZEN: Měsíc březen jsme věnovali knihám a oblíbené knížce dětí. Seznámili jsme se s druhy knih jako leporelo, encyklopedie, atlas květin, hub, pohádkovou knihou, naučnou knihou, komiksem a také herbářem. Povídali jsme si o tom, jaké mají pohádky v knize ponaučení, kdo všechno v pohádce vystupuje, hádali jsme známé pohádky, hodně tvořili, malovali, skládali pohádky podle posloupnosti. Seznámili jsme se s pojmy autorská pohádka, lidová, poezie, proźa, spisovatel, ilustrátor a autor. Děti tvořily vlastní pohádky, leporela, záložky do knih, svoje knihy které si i samy sešily barevným provázkem. Zkoušeli jsme si tisknout písmena dle předlohy. Děti si prohlížely knihy, poslouchali příběhy a zkoušely si i obrázkovou četbu, kdy pomocí obrázku doplnily slovo. Hodně jsme diskutovali o tom, proč jsou pro nás pohádky důležité, proč se nám líbí konkrétní hrdina a kým bychom se chtěli stát, kdybychom si mohli vybrat a proč. A samozřejmě jsme nezapomněli do každého dne zahrnout i některá anglická slova, pohádkových postav a jiných slov k tématu.

✅ Vocabulary: Book, library, story, princess, princ, castle, waterman, bookmark, cinderella, witch, gingerbread house, illustrator, writer, never ending story

✅ Phrases:

🟦Show mi your favorite book.

🟦 How many characters are in the story?

🟦 Find the king among the pictures. (queen, princess, waterman…)

🟦 Děti se seznámily s hrdiny příběhu v anglickém jazyce The Elefant and the Mouse a s několika slovíčky Poslouchaly anglický příběh a dívaly se přitom na ilustrace a doplňovaly učitelku slovy, se kterými se na začátku seznámily. Společně jsme příběh poskládali a pak si povídali o čem byl a vysvětlili si nepochopené.

✅ Sing a song:

Tentokrát jsme tančili na píseň dle předcvičování paní učitelky : The never ending story

My body

ÚNOR: V měsíci únoru jsme s dětmi prožívali olympiádu, představili a vyzkoušeli jsme si různé sporty, ale také jsme si připomněli důležitost ZDRAVÍ pro naše tělo. A co všechno je vlastně zdraví? Seznámili jsme se s částmi těla, s orgány v těle, vysvětlili si proč je důležitě se o své tělo starat nejen hygienou, ale také správnou stravou a pohybem, který potřebujeme všichni a nejen sportovci a TAKÉ…mít dobrou náladu, která je pro naše zdraví také nesmírně důležitým prvkem. Děti si osvojili pár anglických pojmů a frází k tomuto tématu a také jsme s oblibou tančili na známou píseň: hlava, ramena, kolena, palce….ale v anglickém jazyce.

✅ Vocabulary: Body, head, shoulders, knees, toes, eyes, nose, ears, mouth, heart, sceleton, hospital, doctor, bone, vegetable, fruit, happy, fajn, tired, sick, sad, bored, unhappy, smile,

✅ Phrases:

🟦Show me: Where is your….head, knees, mouth, eye….?

🟦 Tell me: How many FINGERS do you have ? ( arms, legs, eyes….)

🟦 How are you feeling today? (fajn, sad, happy, bored, tired, unhappy)

✅ Sing a song:

Head, shoulder, knees and toes…

Happy Birthday

LEDEN: Je tady nový rok a my jsme ho začali přivítáním se se všemi dětmi a pustili jsme se do opakování slovíček. Procvičili jsme si číslice od 1 do 10, barvy, tvary, dny v týdnu. V měsící lednu jsme slavili narozeniny dětí a to hned čtyřikrát. Proto jsme se zaměřili tentokrát na slovíčka týkajících se narozenin, naší nálady (šťastný, smutný, nemocný, unavený, ospalý…)a základních pojmů v kominukaci s kamarádem (promiň, děkuji, prosím)

✅ Vocabulary: Happy Birthday, cake, gift, congratulations, excuse me, sorry, happy, tired, ok, sick, sleepy, great, sad,

🟦 How old are you?

🟦 Happy birthday to you.

🟦 How are you?

Happy birthday song

Christmas time

PROSINEC: Vánoční čas je už tady! Nejoblíbenější dny dětí ve školce, kdy si mohou přát něco najít pod stromečkem. Ve školce jsme si proto s dětmi ozdobili stromeček, zpívali koledy, pekli cukroví, psali dopis Ježíškovi, převyprávěli si legendu o městě Betlémě a vánoční hvězdě, která všechny poutníky zavedla až k Ježíškovi. A tohle krásné období jsme dětem přiblížili i některými anglickými pojmy a písněmi.

✅ Phrases:

🟦 We wish you a merry christmas

🟦 Good morning, how are you?

✅ Sing a song:

☃️We wish you a merry Christmas.

Winter time

LISTOPAD: Počasí nám navnadilo krásnou zimní atmosféru. První sníh děti doslova učaroval a povídání o sněhu bylo na denním pořádku. Proto jsme děti začali seznamovat s anglickými pojmy, písní v anglickém jazyce a hrou „snowman“.

✅ Vocabulary: Snow, snowman, snowflakes, angel, snowballs, Winter, winter time, cold, Sky, falling,

✅ Phrases:

🟦 Snow flakes falling in my…nose, head, hand….

🟦 What shape is a snowmans nose?

🟦 I see 1,2,3,4 snowballs

Little snowflakes

Jobs and robots

ŘÍJEN:Delfínci si v tomto měsíci povídali o tom, jaká existují povolání, jaké pomůcky jednotlivá povolání potřebuji, ale také o tom, že k práci občas člověk použije i stroj nebo robota.

K tématu povolání jsme přidali i druhy materiálu jako dřevo, kov a sklo a také si procvičli co je měkké a tvrdé. A to vše v anglickém jazyce.

✅ Vocabulary:

jobs, work, teacher, pilot, doktor, dentist, canpenter, robot,machine, robot dance, jump, clap, soft, hard, glass, wood, metal

Phrases:

•What do you do?

•Who do you see?

•Look at me and repeat it.

Sing a song