Ahoj přírodovědci! 🙂
Jste připravení na další kupu experimentů a pokusů? To my taky, a už se nemůžeme dočkat až je budeme moct společně s Vámi realizovat ve školce. S paní učitelkou Maruškou jsme pro Vás tentokrát připravily od každého kousek, můžete se těšit na na experimenty s rostlinkami, sklenicemi a svíčkou, solí a pepřem a také se můžete těšit na výrobu domácí sopky.
Tak žádné zdržování a jdeme na to!
Samozalévací květiny
Tento pokus ti umožní mít květiny zalité i v době, kdy jsi třeba na dovolené. Budeme potřebovat: nádobu na vodu, stolek a tenkou hadičku. Postup: 1. Naplň nádobu vodou a umístí na stolek. Ten musí být výše, než je květináč. 2. Propoj květináč s nádobou na vodu podle obrázku. 3. Aby zalévání začalo, musíš z hadičky vysát vzduch.
Sklenice slepené bez lepidla
V tomto pokusu hořící svíčka přinutí dvě prázdné skleničky přilepit se k sobě. Budeme potřebovat: dvě stejné skleničky, malou svíčku, malý papír (piják) a zápalky. Postup: 1. Zapal svíčku a polož ji do jedné ze sklenic. 2. Přikryj sklenici vlhkým pijákem a pak na něj polož druhou sklenici dnem vzhůru. Co se stane? Po několika sekundách svíčka zhasne a sklenice k sobě budou spojeny. Proč? Hořící svíčka spaluje kyslík obsažený v obou sklenicích. Piják propouští i vzduch z horní sklenice dolů ke svíčce. Horký vzduch se nejprve roztáhne a poté, co svíčka nedostatkem kyslíku uhasne, se zase ochladí, čímž sníží tlak uvnitř sklenic. Atmosférický tlak vzduchu kolem sklenic drží obě skleničky u sebe.
Klíčení fazolí
Jak to vypadá pod zemí, když zasadíme fazoli? Odpověď na tuto otázku nám ukáže následující pokus.
Vybuchující sopka
Bublinky v perlivých nápojích většinou tvoří oxid uhličitý. Když protřepeme láhev s limonádou a rychle otevřeme uzávěr, tak plyn obsažený v bublinách začne šumět a obsah láhve vyteče ven. Oxid uhličitý se používá také v ředě dalších případů. Najdeme jej v hasících přístrojích nebo v kynutém těstě. V následujícím experimentu si zkusíme vyrobit bublinky oxidu uhličitého. Budeme potřebovat: malou sklenici, talíř, jedlou sodu, ocet, červené potravinářské barvivo, plastelínu a čajovou lžičku.
Postup: 1. Položte sklenici doprostřed talíře. 2. Strany sklenice obalte plastelínou, až vytvoříte tvar sopečného kužele. 3. Opatrně naplňte sklenici jedlou sodou do poloviny její výšky. 4. Přidejte trochu červeného barviva. 5. Pomocí lžičky pomalu nalijeme na jedlou sodu trochu octa. 6. Ustupte kousek dále a pozorujte výsledek. Co se stane? Ve směsi se vytvoří bubliny, které budou vyletovat z „vulkánu“.
Proč? Směs jedlé sody a kyseliny octové, která je obsažena v octu, vytvoří bublinky plynu. Bublinky jsou lehké, stoupají k hladině, a směs proto začne pěnit. nakonec je pěny tolik, že stoupá až k okraji a vytéká podobně jako láva po stranách sopečného kužele.
Uvolňují rostliny vodu?
Rostliny si neponechávají veškerou vodu, kterou získávají z půdy. Část vody uvolňují do vzduchu a v následujícím pokusu si tento proces ukážeme.
Jak oddělit pepř a sůl?
Ukážeme si, jak je možné rozdělit pepř a sůl po tom, co jsme je vzájemně smíchali. Budeme potřebovat: pepř, hrubozrnnou sůl, plastovou lžíci, vlněnou látku. Postup: 1. Nasypte na stůl trochu soli a pepře. 2. Vlněnou látkou třete plastovou lžíci. 3. Podržte lžíci nad směsí soli a pepře. Co se stane? Pepř rázem „vyskočí“ a přilepí se na lžíci. Proč? Třením plastové lžíce na ní vytvoříme elektrický náboj, který začne přitahovat částečky na stole. Když budeme držet lžíci dostatečně vysoko, bude přitažlivá síla slabá a přitáhne pouze lehké částečky pepře. Když se lžíci klesneme níž, začne přitahovat také sůl.