Vitamíny ze zahrádky

Hned v pondělí jsme vyrazili na nákupy do stánku s ovocem. Po důkladné prohlídce všeho zboží, se musely děti ve skupince domluvit jaký jeden kus ovoce a jeden kus zeleniny koupí. Kluci měli hned jasno, koupili okurku zaplatili a už si dlooouho hráli, než se ukázala holčičí skupinka. Holky utrácení peněz moc bavilo a i přes domluvu 1 kus přicházely s dvěma taškami v jedné pomeranč ve druhé jablko.

Děti po celý tématický blok donáší ovoce a zeleninu jako pomůcky k pozorování, manipulačním hrám i ochutnávce. Zapojili jsme naše šikovné rodiče a koncem prvního týdne jsme měli jeden výstavkový stůl málo… naštěstí přišly na řadu ochutnávky – Výroba ovocného salátu a smoothie.

Z jablíčka „mého“ se stává „naše“- umět nabídnout a rozdělit se s kamarádem o přinesené ovoce a zeleninu z domova. S ovocem a zeleninou jsme trénovali třídění, určování barev, velikosti, hmotnosti, množství.

Cvičili jsme a hráli divadelní představení s využitím plyšových ovocňáčků s doprovodem písničky „Ovoce a zelenina.“ Písnička děti učila co vše je důležité udělat ještě před jídlem.

Nemohli jsme zapomenout ani na písničku s pohybem „Šel zahradník do zahrady“ a básničku „Kutálí se ze dvora…“ Brambory jsme využili ke cvičení v herně, velký úspěch měla třeba bramborová masáž a na zahradě si děti vytvořily bramborovou dráhu.

Šatnu nám v tomto období zdobí dětmi vyrobené jablečné věnce, využití otisků jablek.

Na cvičení pleoptiky jsme se inspirovali kuličkami hroznového vína a grafomotoriku vedly jablíčka a hrušky.

Hráli jsme hry „zapomenutá brambora“ a bingo s ovoce a to česky i anglicky. Po bezpečném poznání i exotických druhů ovoce jako je avocádo, nebo kokosový ořech jsme hráli Bingo ,nebo kolíčkovanou s obrázky a anglickými názvy. Apple, pear, blueberry, strawberry, currant, gooseberry, lemon, orange, banana, grapes, coconut, avocado, raspberry. Opakovali jsme anglické barvy a počet s frází „Give me, please…“

V pátek jsme se pustili do loupání cibule a pozorování slupky po lupou i mikroskopem. Jablko, mrkev, pomeranč a hroznové víno jsme ochutnávali a krájeli a mixovali na smoothie. Připili jsme si s vitamínovým drinkem „Na zdraví!“ a myslíme to vážně… snad už budou všechny želvičky zdravé a pohromadě.

Příští týden vitamíny pokračují, v úterý nás čeká divadlo a Vánoční focení.