V amazonském pralese

Je sice měsíc leden, ale i přesto jsme se s Chobotničkama vydali na cestu do amazonského pralesa. Toto téma si totiž chobotničky vymyslely již v minulém týdnu samy.

Ještě než jsme se vydali vstříc tomuto dobrodružství, tak jsme si vybrali charakteristickou kartu tohoto týdne – byla to karta SAMOSTATNOST. Děti se v tomto týdnu naučily například nalévat si polévku či si namazat chleba. V tomto týdnu jsme také v pondělí vytvořili novou pozici – je jí SLUŽBA. Každý den má službu některá z chobotniček a je takovým kontrolorem třídy. Dává pozor jestli všechny chobotničky posvačily, vrací značky na své místo, utírá stolečky, upravuje dny v kalendáři a taky chodí první v zástupu na procházkách. Děti se tak učí například zodpovědnosti.

Cesta pralesem již začala tedy v pondělí, kdy jsme se seznámili s globusem a zjišťovali jsme, kde vlastně takový amazonský prales je. Poté jsme pátrali v knihách, abychom si jej dokázali představit, povídali jsme si o rozdílu mezi naším lesem a tímto pralesem a hádali jsme, jaké tvory bychom v něm mohli najít. Celým týdnem nás provázela písnička „Jungle soccer“, na kterou jsme se naučili také krátký taneček.

Prostory šatny už tvoří velké nákresy pralesů, na kterých pracovali děti ve skupinách. Každý prales se něčím liší – v jednom najdete vodopád, v dalším samotnou řeku amazonku a ve třetím kapky deště. Děti také nakreslily zvířata, která by mohla v jejich pralese potkat. V tomto týdnu jsme také hodně stříhali – každý si vytvořil červeného papouška, kterého jsme poté zdobili barevnými pírky.

Také jsme se podívali do koutků školičky, kde jsme vytvářeli hada. Starší děti museli dávat pozor na 2 kritéria – barvu a tvar, mladší děti poté střídali pouze barvy. Také jsme hada vytvářeli z korálků a spousta hadů vznikla v koutku ateliéru z modelíny. Nejen hadi, ale třeba krokodýlové či papoušci již stojí na výstavce v šatně.

V ranních činnostech jsme s dětmi vyráběli amazonský koutek, který nám dal pořádně zabrat. Museli jsme nastříhat spoustu listů a natrhat také krepový papír. Ty jsme poté přilepily do rohu třídy, kde nám vznikl „amazonský koutek“. Nezapomněli jsme přidat ani liány! V dalších dnech jsme poté tvořili 2 opičáky, kteří se teď houpou na našich liánách.

V pátek nemohlo chybět „Putování pralesem“. Chodili jsme po liánách, šplhali jsme po stromech, brodili jsme se hustým pralesem, přeskakovali jsme kameny, balancovali jsme na mostě přes amazonku a plazili se tunelem. Na konci putování jsme jako správní dobrodruzi nezapomněli udělat gymnastický úkon – tentokrát to byl kotoul vpřed.

Celý týden jsme se skvěle bavili a všichni jsme zvědaví, kam nás to zavede zase příště.