Přírodovědecký klub – Experimenty s teplem

V rámci třetí lekce přírodovědeckého klubu se děti pomocí různých aktivit seznámily s teplem. Hned v úvodu děti vymýšlely, co všechno vytváří teplo, jejich zdroje a co teplo udržuje. Následně jsme si vyzkoušeli několik experimentů s teplem.

Termoska

Výroba vlastní termosky pomocí zavařovacích sklenic s teplou vodou, které jsme následně obalili do různých materiálů. První sklenici jsme zabalili do látky, druhou do vaty a třetí do alobalu. Po hodině si děti změřily teplotu vody v jednotlivých „termoskách“ a tak zjistily, že teplotu vody nejlépe udrží vata. Což bylo pro některé děti překvapení.

Stoupání teplého vzduchu

Děti si ověřily, že teplý vzduch stoupá a tom je přesvědčil pokus s papírovou spirálou. Nejprve paní učitelka ukázala dětem, co se stane s andělským kolotočem, když pod ním zapálíme svíčky. Kolotoč se začne sám otáčet. Děti si samy mohly vyrobit papírovou spirálu, kterou si vystřihly z tenkého papíru a následně pomocí p. uč. provlékly šňůrkou. Co se stane s papírovou spirálou, když ji budeme držet nad svíčkou? Tak právě na to přišly vaše děti. Tak neváhejte a koukněte se na fotografie!