Počasí se mračí – Svatý Martin

Dobré ráno, dobrý den,

Den se krátí s podzimem.

Venku fouká vítr, prší,

Připravte si děti uši.

Budeme si s knížkou hrát,

Předčítat a povídat.

At si holka, nebo kluk,

teď už tiše ani muk.

V uplynulých dnech jsme si povídali o podzimním sychravém počasí, co umí vítr a déšť a našich pocitech. Zlepšit náladu pomůže kamarád knížka, která přichází vždy s novým zajímavým příběhem. Proto se Želvičky na návštěvu knihovny pilně připravovaly. Pracovaly s písmenky a slovíčky, vyhledávaly v knížkách známe české pohádky, které jsme společně četli a děti podle obrázku vyprávěly, nebo hrály divadlo. V knihovně se dětem nejvíce líbila čítárna, kde si mohly podle libosti knížky prohlížet.

V pondělí se děti seznámily s legendou o sv. Martinovi a celý týden jsme se snažili o trochu toho sněhu. Vyráběli jsme bílého koně na několik způsobů. Na koníkovi s opravdovou hřívou děti cvičily vázání uzlu. Přesnost při stříhání a konstruování dle návodu, využili při výrobě dalších Svatomartinských koníčků. Pro koníky bylo samozřejmě potřeba postavit ohrady a stáje z dřevěných stavebnic.

Také cvičení grafomotoriky i pleoptiky provázely koníčci, které děti vypichovaly, obkreslovaly, a horním obloukem znázornily skok koníka. V pracovním listu pak děti počítaly a vyhledávaly skryté podkovy.

V tomto týdnu jsme se zaměřily na ouška. Opakovaly jsme známé písně s klavírem. Děti se dle melodie pokoušely přiřadit píseň a zopakovat rytmus. Odkud přichází zvuk a jaký je? Co nám říká hudba? Jaký je rozdíl mezi dlouhým a krátkým tónem? Při cvičení sluchové diferenciace – první a poslední hlásky, délky slov a dělení na slabiky nám pomohla pohybová hra „Tečka, čárka“ a procvičili jsme tak celé tělo.

Společně jsme tancovali a relaxovali s padákem a písní „Snížek“.

Každý den v tomto týdnu jsme chodili cvičit ven. Při jedné z vycházek jsme došly až na dostihovou dráhu. Děti cvičily v přírodní překážkové dráze ze stromů, kořenů a cestiček, kdo bylo potřeba se pohybovat podle pravidel.

V pátek jsme se rozhodli na Martina dále nečekat a vyrobit si vlastní sníh. Děti vystřihovaly vločky a mačkaly papírové koule. V rytmu písně „zima“ pak vypukla opravdová koulovačka, jen čas od času se z dětí staly rampouchy.

V příštích dvou týdnech se vydáme na návštěvu do lesa podívat se jak se příroda a zvířátka chystají na zimní spánek.