Z pralesa jsme se přesunuli rovnou do říše hudby! Od opic k muzice totiž není tak daleko, jak by se na první pohled mohlo zdát – zvlášť když jsme se seznámili s písničkou „Opičí kapela“. 🙂 A tak jsme se na kapelu proměnili – hráli jsme, zpívali, tančili a naučili se spoustu nových zajímavých pojmů: víme už, co to znamená hudba, ticho, zvuk, tón, nota, melodie, rytmus, houslový klíč nebo notová osnova; víme, že i zvuky mají barvy a kdo je to hudební skladatel. Hodně jsme trénovali sluchové vnímání a práci s rytmem; ty jsou totiž velmi důležité nejen při zpěvu.
Děkujeme také všem, kteří se do našeho tématu zapojili a vyrobili doma s dětmi originální hudební nástroje! Všechny jsou fantastické a naše hra na kapelu s nimi šla ještě mnohem lépe. Taková spolupráce je zkrátka parádní!
Děti také ve třídě po skupinkách připravili koncert pro svoje kamarády: úplně samostatně a bez našich zásahů se domluvily na písničce, kterou by ostatní chtěly potěšit, naučily se ji společně zpívat a doprovodit na své hudební nástroje a pak ji předvedly ukázněnému a nadšenému publiku. A také jsme si vyzkoušeli hru podle barevných not na úplně nové hudební nástroje – ozvučné trubky! Tím jsme procvičili pozornost, rytmiku a také spolupráci – na jednu písničku totiž bylo potřeba hned šest hudebníků a jeden dirigent.
Na dirigenta jsme si také zahráli novou pohybovou hru! A nebyla jediná – naučili jsme se také hru „Na kapelu“ nebo pohybovat se tak rychle nebo pomalu, jak hraje hudba, a pohotově na změny tempa reagovat. A také jsme si pořádně zatancovali na anglickou písničku „Music time“! No a nechybělo ani trénování oček, výtvarné tvoření a mnoho dalšího.
Kolem hudby se netočily jen naše aktivity ve třídě, ale také naše výlety. Hned dvakrát jsme se totiž vypravili do Janáčkovy filharmonie a v obou případech to byl parádní zážitek! Se všemi dětmi jsme vyrazili nejprve na workshop; úžasná lektorka Lenka propojila hudbu, rytmiku, pohyb, tanec, bubnování a spoustu her a připravila si pro nás opravdu akční program, který trval celou hodinu a nikdo se při něm ani na chviličku nenudil. Předškoláky pak čekal ještě koncert smyčcového kvarteta, na kterém nejen poslouchali krásné melodie v podání vynikajících hudebníků, ale také se ledacos dozvěděli a dokonce si mohli vyzkoušet, jak se hraje na skutečné housle, violu nebo violoncello. Obě návštěvy si všichni moc užili, proto rozhodně nebyly poslední; na to, jak se nám tam líbilo, se můžete podívat v samostatných článcích.
A teď už hurá do nového týdne a k dalšímu bezvadnému tématu! Těšíte se? My ano!