Na návštěvě v lese

Dobré ráno, dobrý den,

Hrajeme si s podzimem.

Listí zlaté, padá dolů,

bude nám tu dobře spolu.

Uděláme panáčky,

Z listů skřítky, strašáčky.

Želvičky se vydaly na návštěvu do lesa. Sbírali jsme přírodnin a tvořili z nich při vycházkách do podzimního lesa. Děti se zamýšlely nad významem společenství lesa pro život na naší planetě. Poznávaly listnaté a jehličnaté stromy a přemýšlely zda stromům nebude, bez listí zima a co ptáci a zvířata? Kde se schovají? Co patří a nepatří do lesa?

Nejvíce jsme si užili několikadenní projekt „Les v noci“ kdy jsme se při společné velkoformátové práci přenesli do sovího obydlí. Spojili jsme malbu, stříhání, lepení, vytrhávání barevného i krepového papíru, otisky prstovými barvami a kompletaci několika částí de návodu. Důležitá byla při práci domluva a spolupráce.

Povídali jsme si o zvířatech aktivních v noci a jak to dělají, že se po tmě nebojí a neztratí. Odpovědi jsme vyhledávaly v dětských encyklopediích. S knížkami jsme opakovali také první hlásku v názvech lesních zvířat, rozklad na slabiky a délku slov.

Vyzkoušeli jsme si soví houkání, cviky motivované lesní krajinou, tanec a relaxaci s písní stromy a dechová cvičení s peříčky. Děti se učily nové básničky, písničky a trénovaly očka při vypichování – šnečka, nebo veverky. Veverce pomáhaly počítat a dokreslovat zásoby na zimu a ježečka schovávaly do pelíšku z listí.

Protože se nám koncem týdne zhoršilo počasí postavili jsme si vlastní les v teploučku třídy. Využili jsme dřevěnou stavebnici les a dětmi donesené plyšové lesní kamarády. A co nám chybělo to jsme dokreslili.

Máme ještě další lesní plány, proto příští týden pokračujeme s lesním dobrodružstvím a minimálně v úterý to bude skutečně kouzelné!