Malí přírodovědci

Zdravíme všechny malé přírodovědce,

určitě jste si už říkali, kdy budeme zase bádat, zkoumat a objevovat, že ano? Jelikož se stále nemůžeme vídat, tak jsme si pro vás připravily různé aktivity, které si budete moci sami doma vyzkoušet.

Zelené výhonky ze zeleninových odřezků

Až budeš pomáhat rodičům při krájení zeleniny, nevyhazuj odřezky hned do koše. Je v nich totiž ještě skryto hodně života. Použít můžeš např. mrkev, celer, ředkvičku, petržel, pórek a mnoho další zeleniny.

I při správné péči začnou rostliny po asi dvou týdnech vadnout. Spotřebují totiž živiny z vršků zeleniny a nemohou vytvářet kořeny. Jen pokud rostliny včas zasadíš do květináče se zeminou, tak při troše štěstí zapustí kořeny a budou mít šanci dále růst.

Vrba z vázy do země

Téměř všechny rostliny si berou živiny, které potřebují ke svému růstu a vývoji, ze země… jako např. vrba. Jemnými konečky svých kořínků si ze zeminy berou vodu a spolu s ní i různé živiny.

Zapni si video, pozoruj postup přípravy a experimentuj!

Příprava na Velikonoce

Zde se můžete nechat inspirovat na Velikonoční tvoření a nezapomeňte nám zaslat fotografie, jak se vám podařilo vypěstovat např. řeřichu, osení atp.

Jarní probouzení živlů – Hračka pro větřík „Zvonkohra“

Vytvoř si přírodní objekt, se kterým si může větřík pohrávat. Můžete si zavěsit na větvičku – peří, klacíky, kamínky a další nálezy z procházek. Vyzkoušej si co je lehké a co těžké? Co rozhoupe vánek a co až vichr?

Stíny na chodníku/ sluneční hodiny

Jakmile začne svítit sluníčko a ty půjdeš ven, třeba na procházku, tak si nezapomeň vzít kousek křídy. Ptáš se, proč zrovna křídu? No protože si zahrajeme hru se stíny. Zkus se zamyslet, co asi potřebujeme k takové hře. Je to světlo a to vychází např. ze sluníčka a nějaký předmět, pomocí kterého vytvoříme stín. V našem případě to bude osoba, která je s tebou na procházce. Nejprve se postav na chodník a podívej se na zem. Co tam vidíš? Ano, je to tvůj stín. Zkus obkreslit obrys stínu křídou osobě, která je s tebou venku. Přibližně za hodinu se vraťte na stejné místo a zjistěte, co se změnilo? Jak je možné, že se stín posunul? Myslíte si, že se může naše Země otáčet? Jasně, máte pravdu! Podobně si také můžete vytvořit sluneční hodiny viz. obrázek pod textem.

Držíme palečky, aby se vám pokusy podařily a těšíme se na vaše fotografie, které nám můžete zasílat na naše e-maily popř. facebook. Přejeme Vám pěkné jarní, sluníčkové dny, p. uč. Maruška a Terezka